Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed banknotami – mogą być one źródłem transmisji koronawirusa. Specjaliści zalecają korzystanie z płatności zbliżeniowych, Chińczycy wprowadzają specjalne zasady postępowania z gotówką.

Choroba zakaźna COVID-19, wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 który pojawił się w grudniu ubiegłego roku w Chinach, rozprzestrzenia się na kolejne obszary. Do 4 marca tego roku zanotowano około 93 tysięcy potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym ponad 3 tysiące zgonów.

Koronawirus na banknotach. Ostrzeżenia przed używaniem gotówki

W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleciła ograniczenie płatności gotówkowych i korzystanie z metod bezgotówkowych. Nowoczesne terminale płatnicze pozwalają bowiem na płatności zbliżeniowe, w których – do określonej kwoty – nie trzeba używać klawiatury do wpisania kodu PIN.

Choć takie stanowisko WHO nie pojawiło się w oficjalnym komunikacie, o możliwości przenoszenia koronawirusa za pośrednictwem gotówki wypowiedział się rzecznik światowej Organizacji Zdrowia w rozmowie z dziennikiem „The Telegraph”. Rzecznik poinformował, że przejście na płatności bezdotykowe jest dobrym pomysłem, a w razie kontaktu z banknotami należy umyć ręce i unikać dotykania twarzy (lista rzeczników Światowej Organizacji Zdrowia dostępna jest na stronie https://www.who.int/news-room/media-contacts).

Stosowanie karty płatniczej i korzystanie z terminali płatniczych może zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusem. Na powierzchni banknotów które przechodzą z rąk do rąk mogą bowiem znaleźć się groźne dla zdrowia wirusy i bakterie.

Jednak banknoty to nie wszystko. Specjaliści apelują także o to, by użytkownicy telefonów komórkowych kilka razy dziennie czyścili swoje urządzenia przy użyciu wacików nasączonych alkoholem.

Chiny – odkażanie i niszczenie banknotów z rejonów dotkniętych wirusem

Specjalne zasady postępowania z gotówką wprowadzają już Chiny. W Państwie Środka rozpoczęto dezynfekcję banknotów i nakazano pożyczkodawcom zabezpieczenie odkażonej gotówki przez siedem lub czternaście dni przed wprowadzeniem do obiegu.

Banknoty używane na terenach w największym stopniu dotkniętych epidemią nie są przewożone w pozostałe części kraju. Odkażane są ultrafioletem, podgrzewane i obejmowane kwarantanną.

Z rynku wycofano też miliardy juanów w banknotach, a Chiński Bank Centralny zapowiada wprowadzenie na rynek 600 mld juanów w nowych banknotach.

Telefony i banknoty mogą być źródłem transmisji koronawirusa. Przez wiele dni mogą gromadzić na swojej powierzchni zanieczyszczenia. Po kontakcie z nimi należy myć ręce ciepłą wodą z mydłem i unikać dotykania twarzy – zwłaszcza okolic oczu, ust i nosa.