W ostatnim czasie, zwłaszcza zimą, wiele mówi się o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce. Organizacje ekologiczne apelują, że normy szkodliwych dla zdrowia pyłów często przekroczone są kilkukrotnie. Okazuje się, że istnieją rośliny, które… oczyszczają powietrze!

Zanieczyszczenie powietrza to poważny problem cywilizacyjny. Niestety, nawet najbardziej zadbane mieszkania mogą być narażone na szkodliwe substancje zawarte w powietrzu.

Ponadto, w powietrzu w domu mogą znajdować się substancje pochodzące z lakierów, farb czy tkanin, a także odchody roztoczy i wiele innych związków, które mogą powodować alergie, zaburzenia układu nerwowego, a nawet… nowotwory. Nie bez znaczenia jest także emisja z urządzeń elektronicznych.

Smog w dolinie w Zakopanem.

Które rośliny oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji?

Organizacje ekologiczne zajmujące się problemem smogu od dawna podkreślają, że Polska ma jedną z najgorszych na tle państw Unii Europejskiej jakość powietrza, a w stolicy normy szkodliwych i trujących dla zdrowia i życia ludzi pyłów PM2,5 i PM10 są przekraczane dwu lub nawet trzykrotnie.

Jakość powietrza mogą poprawić niektóre z roślin. Jak się okazuje, mają one zdolność oczyszczania powietrza z toksyn, substancji takich jak benzen, aceton czy z formaldehydu pochodzącego ze spalin samochodowych, farb, lakierów oraz dymu papierosowego.

Paproć

Paproć, czyli nefrolepis wyniosły, to roślina prosta w utrzymaniu, łatwo dostępna i… nieoceniona jeśli chodzi o wpływ na powietrze. Pochłania ona bowiem znaczną część formaldehydu, który wchodzi w skład klejów używanych w budownictwie i przemyśle meblarskim i który pochodzi również z papierosów podczas ich palenia i spalin samochodowych.

Bluszcz

Pozytywny wpływ na powietrze w domu ma także popularny w naszym regionie bluszcz pospolity. On również, podobnie jak paproć, absorbuje formaldehyd. Roślina ta nie wymaga dużego nasłonecznienia i jest łatwa w utrzymaniu.

Skrzydłokwiat

Ta roślina pochłania z powietrza takie związki jak benzen i aceton. Podczas gdy benzen pochodzi z far i lakierów, aceton zawarty jest w środkach czystości oraz lakierach i farbach.

Zielistka

Zielistka rośnie najlepiej w jasnych choć nienasłonecznionych miejscach. Jej liście pochłaniają wiele substancji, głównie benzen i formaldehyd.

Kobieta stojąca między roślinami w domu.

Jak widać, niektóre rośliny doniczkowe działają jak naturalne filtry, które dezaktywują toksyny, szkodliwe dla zdrowia człowieka substancje i w pewnym stopniu niwelują niekorzystne działanie drobnoustrojów.