Ostra białaczka szpikowa to nowotwór złośliwy powstający w układzie krwiotwórczym. W tego rodzaju białaczce dochodzi do zahamowania dojrzewania i różnicowania się tzw. komórek prekursorowych szpiku wskutek mutacji genetycznej. Jakie są objawy białaczki? Jak się leczy ten nowotwór krwi?

Jak powstaje ostra białaczka szpikowa?

Rak krwi jakim jest białaczka powstaje w wyniku mutacji genetycznej. U osoby chorej na nowotwór krwi niedojrzałe i identyczne, klonalne nieprawidłowe komórki nazywane blastami, gromadzą się w szpiku. To sprawia, że prawidłowe krwinki są stopniowo wypierane przez niewłaściwe, patologiczne komórki w wyniku czego pojawiają się zaburzenia w funkcjonowaniu niektórych narządów.

Kto może zachorować na ten rodzaj nowotworu?

Białaczka może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy płci. Na ostrą białaczkę szpikową najczęściej jednak chorują osoby dorosłe i starsze. Ryzyko zachorowania na ten rodzaj raka krwi zwiększa się po 60 roku życia. Średni wiek pacjenta cierpiącego na ten typ białaczki to 65 lat.

Objawy ostrej białaczki szpikowej

Białaczki o charakterze ostrym, w przeciwieństwie do tych o charakterze przewlekłym, dają wyraźne objawy. Jeśli w przypadku białaczki przewlekłej objawy mogą nie wystąpić nawet przez kilka lat lub mogą być niewyraźne i mało charakterystyczne, o tyle w białaczce ostrej są one agresywne i wymagają natychmiastowego leczenia, ponieważ w przeciwnym razie – mogą doprowadzić do śmierci chorego nawet w ciągu kilku dni lub tygodni!

Wśród najważniejszych objawów ostrej białaczki szpikowej są częste i nawracające infekcje będące wynikiem osłabionej odporności organizmu, niedokrwistość będącą skutkiem spadku ilości czerwonych krwinek, skaza krwotoczna powstała wskutek niedoboru prawidłowo funkcjonujących płytek krwi, a także bóle kostne rąk, nóg, głowy czy stawów, stany gorączkowe, nocna potliwość, zapalenie błon śluzowych jamy ustnej, zmniejszenie apetytu czy spadek masy ciała. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o białaczce wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Ostra białaczka szpikowa – diagnozowanie

Wczesne zdiagnozowanie ostrej białaczki szpikowej jest kluczowe i ma duży wpływ na jej leczenie. Jednak jest ono także trudne – większość pierwszych objawów jest bowiem typowa dla drobnych infekcji i dolegliwości takich jak np. przemęczenie, przeziębienie czy grypa. Należy więc zwracać szczególną uwagę na występowanie różnych objawów, a także – co szczególnie istotne – na brak reakcji na zastosowane leczenie.

Leczenie ostrej białaczki szpikowej

Ostrą białaczkę szpikową najczęściej leczy się za pomocą chemioterapii i radioterapii. Nieodłącznym elementem terapii jest także odpowiednia dieta, która wspiera leczenie i daje organizmowi siłę do walki z chorobą.