Wybierając się na wakacje czy urlop nie musisz koniecznie jechać samochodem lub lecieć samolotem. Do wielu krajów możesz dopłynąć promem podziwiając w trakcie podróży niezapomniane widoki i korzystając z licznych atrakcji.

Planując wakacje lub urlop zazwyczaj w pierwszej kolejności myślimy o podróży samolotem lub samochodem. Niektórzy z nas wybierają również autokar lub pociąg. Zdecydowanie najrzadziej przychodzi nam na myśl prom. Nie bez powodu. Samolot ma przewagę nad promem jeśli chodzi np. o szybkość podróży. Samochodem z kolei możemy niemal zawsze dojechać bezpośrednio tam, gdzie chcemy. Ale podróż promem ma także wiele plusów.

W przypadku wybrania promu jako środka transportu już sama podróż może stać się dużą atrakcją. Widoki podczas rejsu są zachwycające, a szum fal i widok morza dla wielu z nas daleki jest od codzienności.

Ponadto, podczas rejsu można korzystać ze znacznej powierzchni promu. W trakcie podróży można przemieszczać się po pokładzie i korzystać z licznych atrakcji takich jak SPA, kino, dyskoteki, restauracje, sklepy i sale zabaw dla dzieci. W nocy zaś można wygodnie odpocząć w kabinie wyposażonej w pościel, ręczniki.

Dziewczynka na pokładzie promu

Niepodważalną zaletą podróży promem jest fakt, że możemy zabrać ze sobą rower, samochód czy motocykl. Dużą zaletą jest również brak problemów z nadbagażem. Bilet na rejs nie należy też do drogich, a co więcej – możemy skorzystać w licznych ofert i promocji obejmujących np. bilety grupowe czy bilety w obie strony.

Rejs promem jest też komfortowy. Do podróży można dokupić posiłki – śniadania, lunche, kolacje – lub skorzystać ze „szwedzkiego stołu”. W trakcie podróży można też czytać książki, gazety i korzystać z internetu – często dostępne jest na pokładzie darmowy dostęp do sieci.

Promem możemy dopłynąć z Polski m.in. do Szwecji, Finlandii, Estonii, na Litwę czy Łotwę. Dzięki temu w kilka dni można zwiedzić Sztokholm, Helsinki, Rygę i Tallin. Wycieczkowce docierają nawet do St. Petersburga! Promy często wpływają do portów rano, by turyści mogli zwiedzić miasto, i wypływają wieczorem.

By zwiedzić Sztokholm najlepiej jest wyruszyć z Gdańska do szwedzkiego miasteczka Nynäshamn. Podróż trwa ok. 19 godzin, a rejs można rozpocząć wieczorem i dotrzeć na miejsce w południe następnego dnia. Z Nynäshamn do Sztokholmu jest ok. 60 km, a podmiejskie pociągi kursują do stolicy co godzinę. Czas wolny można też spędzić w Nynäshamn. Jest to bowiem popularne miejsce wypoczynku, które przyciąga turystów zwłaszcza latem, gdy odbywają się tu liczne festyny.

Do Szwecji można się też dostać promem ze Świnoujścia. W szwedzkim miasteczku Ystad – z imponującym średniowiecznym klasztorem i kościołem Najświętszej Marii Panny – jesteśmy wówczas zaledwie po ok. 7 godzinach. Warto zaznaczyć, że w Ystad nietrudno dostać się do… Kopenhagi. Podróż jest imponująca, bo wiedzie przez niezwykły most Oresund, czyli Most nad Sundem.

Nic dziwnego, że rejsy po Morzu Bałtyckim przyciągają coraz więcej turystów. Także do polskich nadbałtyckich miast takich jak Gdańsk czy Gdynia przypływa wieku turystów, m.in. z Niemiec i Wielkiej Brytanii.