Nie musisz czekać do wakacji i brać dwutygodniowego urlopu by oderwać się od codzienności. Wybierz się na urlop w weekend! Weekendowy city break to świetna okazja do zwiedzenia najważniejszych zabytków, spróbowania regionalnych potraw i poznania lokalnej kultury!

Bogata oferta tanich linii lotniczych, coraz lepsza infrastruktura drogowa i kolejowa sprawiają, że podróże stają się coraz łatwiejsze i bardziej komfortowe. Weekendową podróż można nieraz zacząć już w czwartek lub piątek i cieszyć się trzydniowym lub nawet czterodniowym wyjazdem! Jakie miasta można zobaczyć w weekend?

Londyn, Madryt, Berlin, Rzym to tylko niektóre miasta, do których dostaniemy się samolotem w kilka godzin. Równie ciekawymi są Oslo, Kijów, Bruksela i Neapol.

Oslo, czyli Jo Nesbø i Edvard Munch w jednym miejscu

Oslo to idealne miejsce dla miłośników natury, malarstwa i norweskich kryminałów. Po wylądowaniu w Oslo z powodzeniem można przesiąść się na rower – w mieście jest bowiem ponad 200 stacji rowerowych. Koniecznie trzeba się wybrać na spacer lub przejażdżkę główną ulicą miasta – deptakiem Karl Johans gate. Idąc od Pałacu Królewskiego miniemy główny dworzec kolejowy, Teatr Narodowy i Parlament. Oslo to też raj dla miłośników malarstwa i kryminałów. W Galerii Narodowej można zobaczyć słynne obrazy Edvarda Muncha takie jak „Krzyk”, „Madonna” i „The Dance of Life”, a w marcu – fani Jo Nesbø  mogą wziąć udział w Festiwalu Kryminału!

Widok na Oslo

Kijów – złote kopuły, Muzeum Wielkiego Głodu i… najniżej położona stacja metra

Kijów najlepiej zwiedzać metrem. Jest ono tańsze niż autobus i dobrze rozbudowane. W Kijowie znajduje się najgłębiej położona stacja metra na świecie. Perony stacji Arsenalna leżą 105 metrów pod ziemią! Kijów zachwyca przede wszystkim okazałymi, błyszczącymi w słońcu złotymi kopułami cerkwi i  katedr. Oprócz Ławry Peczerskiej i Soboru Sofijskiego warto odwiedzić Muzeum Wielkiego Głodu i… Muzeum Czarnobyla. Dla dzieci dużą atrakcją jest Aleja Pejzażowa!

Bruksela z Muzeum Browarnictwa, Komiksu i Filmu

Do Brukseli można dolecieć niemal z każdego dużego miasta w Polsce: Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania czy Gdańska. To wielokulturowa stolica Unii Europejskiej i NATO, w której można zwiedzić m.in. Parlament Europejski. Ale nie tylko. Będąc w Brukseli koniecznie trzeba wybrać się na Wielki Plac (najładniejszy historyczny europejski rynek z gotyckim ratuszem) i do gotyckiej Katedry św. Michała i św. Guduli położonej na wzgórzu Treurenberg.

W Brukseli warto też odwiedzić Park Miniatur Mini Europa z najważniejszymi zabytkami świata w pomniejszeniu, a także Muzeum Browarnictwa, Kakao i Czekolady, Zabawek, Filmu, Komiksu i Instrumentów Muzycznych. Z uwagi na to, że Bruksela słynie m.in. z koronek, czekolady, piwa i frytek jej uliczki pełne są uroczych kawiarenek i restauracji, w których można zjeść belgijskie frytki, gofry, mule, czekoladę i napić się pysznego piwa.

Bruksela Ratusz

Neapol, czyli poznaj prawdziwe Włochy!

Neapol to prawdziwie włoskie miasto – świadczą o tym wszechobecne skutery, rozpięte ponad uliczkami sznury prania i… przepyszna pizza, która wywodzi się właśnie stąd! Podczas weekendowej wycieczki do Neapolu trzeba koniecznie odwiedzić Zamek Jajeczny, czyli Castel dell’Ovo znajdujący się na małej wysepce nieopodal Wezuwiusza. Miasto można zwiedzać kolejką linową Funicolare, z której rozpościerają się piękne widoki jednak nie sposób nie wstąpić również do „galerii sztuki” jaką jest… metro. W 2012 r., kilka tygodni po otwarciu, stacja Toledo została uznana przez Daily Telegraph za najpiękniejszą w Europie. Nic dziwnego – do projektowania przestrzeni metra zostało zaproszonych 100 artystów z całego świata!

Neapol - widok na port i Wezuwiusz

Weekendowy city break pozwala zobaczyć najważniejsze zabytki i poznać lokalną kulturę. To idealny sposób na spędzenie weekendu dla osób ciekawych świata!