Zawieszka z adresem i numerem telefonu, kaganiec, preparat przeciwko kleszczom – to tylko niektóre rzeczy, które należy zabrać ze sobą na urlop z psem. O czym jeszcze należy pamiętać przed wyjazdem?

Psy coraz częściej podróżują z nami samochodem, pociągiem, samolotem. Towarzyszą nam podczas wypoczynku nad morzem, na nartach, podczas spacerów w lesie, a nawet podczas zwiedzania miast. Coraz więcej hoteli przewiduje możliwość pobytu czworonoga. Także restauracje coraz rzadziej odmawiają wstępu psom.

Dziewczyna z psem w górach

By wspólny urlop należał do udanych powinniśmy się właściwie do niego przygotować. Przed wyjazdem warto sprawdzić czy miejsce, do którego się wybieramy akceptuje pobyt czworonoga. Pamiętajmy też, że łatwiej podróżuje się z psem, który nie jest uciążliwy. Z tego względu posłuszeństwo i znajomość podstawowych komend takich jak np. „do nogi” pozwoli uniknąć problemów i sytuacji stresujących dla psa, jego właściciela i otoczenia.

O co należy zadbać, by podróż z psem była bezpieczna i przyjemna?

Przed wyjazdem na wakacje z czworonogiem należy przede wszystkim sprawdzić czy spakowaliśmy wszystkie niezbędne rzeczy. Co należy ze sobą zabrać?

Niezależnie od tego czy nasz pies należy do łagodnych i posłusznych czy też nie, należy zabrać ze sobą obrożę (ewentualnie szelki), smycz i kaganiec. Kaganiec często jest wymagany w miejscach publicznych takich jak dworce, pociągi, lotniska. W wielu miejscach prowadzenie psa na smyczy i w kagańcu jest obowiązkowe.

Niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa jest również metalowa zawieszka z wygrawerowanym adresem i numerem telefonu właściciela – najlepiej z numerem kierunkowym do Polski. Nie zawsze sprawdzają się zakręcane tulejki z karteczką w środku. Często się bowiem rozkręcają i – co za tym idzie – wypada z nich karteczka z danymi kontaktowymi. Jeśli wybieramy się za granicę, nasz czworonóg powinien mieć wszczepiony mikrochip, wyrobiony paszport i aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Para hipsterów z psem w bagażniku samochodu

Na urlop powinniśmy również zabrać książeczkę zdrowia psa, a także wodę w butelce, dwie miski (na wodę i jedzenie), karmę na wypadek trudności z dostaniem jej na miejscu i jednorazowe woreczki na odchody. W podróż można także zabrać apteczkę, transporter lub posłanie, ulubioną zabawkę psa. Nie mniej istotne jest zabezpieczenie naszego pupila przed kleszczami i komarami. Pamiętajmy jednak, że po zastosowaniu środka typu spot-on nasz czworonóg przez 3 dni nie może wchodzić do wody.

Przed wyjazdem sprawdźmy także gdzie znajduje się najbliższej położona lecznica i gdzie będziemy mogli wejść z psem, a gdzie nie będzie to możliwe. Wakacje z psem stają się dużo łatwiejsze gdy reaguje on na komendy takie jak „do nogi” lub „zostań”.