Europę można zwiedzać nie tylko samolotem czy samochodem. Coraz bardziej dogodnym środkiem transportu okazuje się również… kolej! Jakie są plusy i minusy podróżowania pociągiem po Europie?

Z roku na rok systematycznie polepsza się stan infrastruktury kolejowej. Trasy nieustannie są modernizowane i dostosowywane do szybkiego ruchu, pociągi stają się coraz bardziej nowoczesne, komfortowe i wygodne. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na podróż koleją.

Kolej na… rodzinne wakacje i wyjazd służbowy

Miłośnicy podróży pociągami twierdzą, że należą one do najbardziej urokliwych, ponieważ w czasie podróży można podziwiać zmieniający się krajobraz. Zwolennicy kolei przekonują też, że w pociągu można poznać wiele interesujących osób – nie tylko mieszkańców danego kraju, ale także ludzi z całego świata.

Przewoźnicy argumentują zaś, że w pociągu pasażerowie mają więcej miejsca niż w samochodzie, autokarze czy samolocie i że w cenie biletu mogą zabrać większy bagaż podróżny niż w przypadku pozostałych środków transportu.

Kobieta czekające na pociąg na stacji kolejowej. W tle palmy.

W pociągach coraz częściej oferowane są też gniazdka elektryczne, bezpłatny dostęp do internetu i stoliki do pracy, które sprawiają, że jest to dogodny sposób odbywania podróży służbowych. W pociągach standardem są też toalety i, coraz częściej, wagony restauracyjne, które oferują nie tylko napoje i przekąski, ale także dania na ciepło.

Koszt i dostępność podróży koleją

Sposobów na podróżowanie pociągiem po Europie jest wiele. Można np. rezerwować przejazd dużo wcześniej, dzięki czemu cena za bilet może być znacznie niższa i wynieść nawet 10 euro. Można też kupić bilet w kasie na dworcu jednak wówczas trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 50 lub nawet 100 euro za przejazd – w zależności od odległości, rodzaju i klasy pociągu.

Kobieta jadąca pociągiem wygląda przez szybę.

Są także inne możliwości. Podróż po 30 krajach Europy można odbyć na jednym bilecie – tzw. Interrail Global Pass. Interrail uprawnia podróżnych m.in. do nieograniczonej liczby podróży pociągami w wybrane dni w trakcie trwania ważności biletu. Inny bilet Interrail uprawnia do dowolnej liczby podróży w nielimitowanym czasie w okresie ważności biletu – np. 3 miesięcy. Ceny wynoszą od ok. 218 euro dla osoby dorosłej w 2 klasie (obejmującym 3 dni podróży w ciągu miesiąca) do 902 euro (za nielimitowaną ilość przejazdów w trakcie 3 miesięcy).

Koszt podróży pociągiem jest często, jak widać, dużo wyższy niż przejazd autokarem czy nawet samolotem. Niedogodnością dla niektórych podróżnych może być fakt, że koleją można dotrzeć przede wszystkim do stolic i największych, głównych miast. Małe miejscowości nie są bowiem zwykle połączone torami kolejowymi. Do niektórych miejscowości zaś pociągi jeżdżą rzadko i powoli.

Podróże koleją mają swoje plusy i minusy. Bez trudności jednak wciąż zyskują swoich zwolenników.