Kody QR, karty zbliżeniowe, system BLIK, opaski i breloki to tylko niektóre z narzędzi, którymi możemy dokonywać płatności. Jak jeszcze możemy płacić za zakupy i usługi?

Tradycyjne płatności gotówkowe coraz częściej wypierane są przez szybsze, wygodniejsze i nowocześniejsze transakcje bez gotówki. Zamiast przeliczania monet, banknotów i czekania na wydanie reszty klienci mogą po prostu zbliżyć kartę lub telefon do terminala płatniczego. Nic dziwnego, że transakcje zbliżeniowe cieszą się w naszym kraju tak dużą popularnością!

Polacy chętnie chłoną wszelkiego rodzaju nowinki technologiczne, w tym nowoczesne metody płatności. Z badania „Digital Payments Study” wynika, że aż 86 proc. badanych Polaków płaciło już za pomocą karty zbliżeniowej, a co czwarty ankietowany chciałby móc w przyszłości płacić za pomocą inteligentnych opasek i zegarków. Co to takiego?

Mężczyzna płaci skanując zegarek

Opaska płatnicza to jeden z nowoczesnych sposobów płatności, który nosi się na nadgarstku i, dzięki temu, można mieć zawsze przy sobie – podczas biegania w parku i na spotkaniu ze znajomymi. W opasce umieszcza się specjalną mikrokartę wydawaną do konta. Kartę przed użyciem należy zasilić, a następnie można z niej korzystać jak z karty przedpłaconej. Karta pozwala na dokonywanie transakcji zbliżeniowych – do kwoty 50 zł bez konieczności podawania kodu PIN.

Ciekawym wynalazkiem są także naklejki zbliżeniowe lub breloki, zwłaszcza dla dzieci. W razie ich zgubienia nieuczciwy znalazca mógłby się nawet nie domyślić, że jest to narzędzie płatnicze.

Jedną z nowoczesnych metod płatności jest także IVR, czyli Interactive Voice Response. Jest to sposób płacenia oparty na połączeniu telefonicznym. Metoda ta sprawdza się zwłaszcza w przypadku telemarketingu. Sprzedawca może od razu po przedstawieniu oferty umożliwić zakup tzn. wykupienie wczasów, ubezpieczenia czy biletu. IVR może być rozwiązaniem szczególne chętnie używanym przez osoby, które nie posiadają nowoczesnego smartfona z dostępem do internetu.

Niezwykle popularnym sposobem płatności np. w Chinach są płatności mobilne. Chińczycy, dzięki aplikacji mobilnej lub za pośrednictwem pobranego na telefon czytnika kodów QR, mogą dokonać zakupów niemal w każdym miejscu – nie tylko w ekskluzywnym butiku, ale także w kinie, restauracji i na targu. Jak się okazuje, gotówka została w Chinach już niemal wyparta przez nowoczesne formy płatności. Chińczycy płacą tradycyjnym pieniądzem średnio raz w miesiącu!

W Korei Południowej testowane są zaś płatności za pomocą odcisku palca lub dłoni. Gdyby rozwiązanie zostało wdrożone, klienci mogliby płacić za pomocą biometrycznej technologii, która identyfikuje klienta po zeskanowaniu jego naczyń krwionośnych dłoni bądź zarejestrowaniu wzoru dłoni w bankomacie.