Wiele osób planuje oszczędzanie z myślą o wakacjach, samochodzie czy własnych czterech kątach. Często okazuje się jednak, że realizacja postanowień graniczy z cudem, a nie lada wyzwaniem jest uzbieranie choć części założonej kwoty. Oto poradnik oszczędzania, w którym znajdziesz rady jak zaoszczędzić, by wymarzone auto stanęło przed Twoim domem.

Oszczędzanie to kwestia nawyku, a nawyk ten warto wyrabiać w sobie każdego dnia. Oprócz codziennych oszczędności, wiele pieniędzy można zaoszczędzić przy okazji wakacji czy użytkowania auta.

Zaplanowanie wyjazdu na urlop z wyprzedzeniem pozwoli Ci zaoszczędzić spore kwoty! Rezerwacja biletu lotniczego, promu czy nawet hotelu kilka miesięcy wcześniej sprawi, że wyjazd będzie dużo tańszy. Ekonomicznym rozwiązaniem jest także… podróżowanie poza sezonem, ponieważ to właśnie w szczycie sezonu ceny osiągają apogeum. Urlop poza sezonem ma więcej zalet. Są wówczas mniej zatłoczone drogi, mniej jest turystów na plażach i górskich szlakach.

Rodzinny zachód słońca nad brzegiem morza

Sporo można też zaoszczędzić przy ubezpieczeniu samochodu. Warto poszukać okazji wcześniej. Zdarza się, że można skorzystać ze zniżek wypracowanych przez małżonka, dostać rabat płacąc kartą czy dostać zniżkę przy jednoczesnym ubezpieczeniu mieszkania. Polisę warto też opłacić jedną opłatą roczną.

Jak oszczędzać na co dzień? Oto sprawdzone metody:

  • Chodź na zakupy z listą zakupów, by nie ulec spontanicznym i nieprzemyślanym zakupom
  • Nie marnuj jedzenia. Czy wiesz, że polska rodzina statystycznie wyrzuca do śmieci co miesiąc jedzenie o wartości 50 zł?
  • Porównuj ceny. Dzięki porównywarkom cenowym zobaczysz, jak bardzo różnią się ceny jednego produktu
  • Realizuj swoje hobby z głową. Jeśli cena za bilet do kina w weekend wynosi blisko 30 zł, dlaczego nie skorzystać z promocji w środy, gdy bilet jest tańszy o połowę?
  • Nie kupuj zbędnych rzeczy! Choć ten wazon jest wspaniały, zastanów się jak szybko o nim zapomnisz gdy znajdzie się w Twoim domu
  • Kupuj na wyprzedażach. Promocje sięgają nawet 70 proc.
  • Właściwie użytkuj media – oszczędzanie prądu, wody czy niepozostawianie sprzętu w trybie tzw. „stand by” odczujesz w rachunkach!

Gdy wydajesz mniej niż zarabiasz – oszczędzasz. Załóż sobie subkonto oszczędnościowe, na które będziesz przelewać nadwyżkę. Przelewaj na nie co miesiąc 5 lub 10 lub procent Twoich zarobków. Dodatkowo możesz wrzucać do skarbonki drobne sumy. Będzie Ci to przypominało o Twoich celach.

Okazuje się, że sytuacja ludzi dobrze zarabiających niewiele różni się od sytuacji osób zarabiających 2 tys. zł. Osoby dobrze zarabiające przyzwyczajają się bowiem do swoich zarobków, a przez to podnosi się ich stopa życiowa, a wraz z nią… rosną wydatki. Widzisz? Oszczędzanie zależy przede wszystkim od dobrego zarządzania!