Powstanie Bitcoina w styczniu 2009 roku oznaczało powstanie pierwszej wirtualnej waluty, która nie była powiązana z żadną agencją rządową. Bitcoin jest walutą uniwersalną, ma taką samą wartość w każdym miejscu na świecie. Jak ewoluowała wirtualna waluta?
Bitcoin to elektroniczna waluta, która nie ma swojego fizycznego odpowiednika. Bitcoinów nie można przelewać na tradycyjne konta bankowe, a podstawą ich istnienia jest kod kryptograficzny, który można odczytać przez specjalne, stworzone do tego celu aplikacje.
Bitcoin i inne tego typu projekty określane są mianem waluty wirtualnej, kryptowaluty lub waluty cyfrowej. Europejski Bank Centralny definiuje walutę wirtualną jako „nieuregulowany, cyfrowy pieniądz, wydawany i zazwyczaj kontrolowany przez swoich twórców, używany i akceptowany wśród użytkowników określonej wirtualnej społeczności”.
Kiedy pojawił się Bitcoin? Premiera Bitcoina odbyła się 3 stycznia 2009 roku. Jak twierdzą eksperci, jego pojawienie się było możliwe dzięki złagodzeniu ograniczeń w stosowaniu kryptografii i gwałtownemu rozwojowi serwisów społecznościowych. Bitcoin zyskał dużą popularność. Choć zaczął od inwestycji za centa, w niecałe 8 lat osiągnął wartość blisko 19,8 tys. dolarów!
Jak wzrastała popularność kryptowalut na przestrzeni lat?
Fenomen Bitcoina wynika zapewne z tego, że był pierwszą kryptowalutą. Dziś jest najbardziej rozpoznawalną kryptowalutą, dzięki której można płacić online, a nawet w niektórych tradycyjnych punktach usługowych, a zebrane środki wypłacać w specjalnych bankomatach.
Ale to nie jedyna kryptowaluta, która powstała od 2009 roku. Oprócz Bitcoina do dziś powstały setki innych kryptowalut. Bazują one na technologii blockchain jednak w niektórych przypadkach mechanizmy działania znacznie różnią się od mechanizmu działania Bitcoina. Istnieją bowiem takie wirtualne waluty jak basis, tether czy sagacoin, które obiecują swoim użytkownikom stabilność i pewność przez połączenie z walutą euro lub dolarem.
Bitcoin i inne, powstałe później kryptowaluty zmieniają podejście do inwestowania. Niewykluczone, że będą stawały się coraz popularniejsze i z czasem będą wypierać tradycyjne pieniądze z transakcji dokonywanych w internecie.
Przyszłość kryptowalut nie jest jednak do końca znana. Zdaniem niektórych specjalistów Bitcoin może się załamać, inni twierdzą, że może osiągnąć kilkukrotny wzrost.