Powstanie Bitcoina w styczniu 2009 roku oznaczało powstanie pierwszej wirtualnej waluty, która nie była powiązana z żadną agencją rządową. Bitcoin jest walutą uniwersalną, ma taką samą wartość w każdym miejscu na świecie. Jak ewoluowała wirtualna waluta?

Bitcoin to elektroniczna waluta, która nie ma swojego fizycznego odpowiednika. Bitcoinów nie można przelewać na tradycyjne konta bankowe, a podstawą ich istnienia jest kod kryptograficzny, który można odczytać przez specjalne, stworzone do tego celu aplikacje.

Bitcoin i inne tego typu projekty określane są mianem waluty wirtualnej, kryptowaluty lub waluty cyfrowej. Europejski Bank Centralny definiuje walutę wirtualną jako „nieuregulowany, cyfrowy pieniądz, wydawany i zazwyczaj kontrolowany przez swoich twórców, używany i akceptowany wśród użytkowników określonej wirtualnej społeczności”.

Monety z logo kryptowalut i telefon komórkowy z wykresem finansowym.

Kiedy pojawił się Bitcoin? Premiera Bitcoina odbyła się 3 stycznia 2009 roku. Jak twierdzą eksperci, jego pojawienie się było możliwe dzięki złagodzeniu ograniczeń w stosowaniu kryptografii i gwałtownemu rozwojowi serwisów społecznościowych. Bitcoin zyskał dużą popularność. Choć zaczął od inwestycji za centa, w niecałe 8 lat osiągnął wartość blisko 19,8 tys. dolarów!

Jak wzrastała popularność kryptowalut na przestrzeni lat?

Fenomen Bitcoina wynika zapewne z tego, że był pierwszą kryptowalutą. Dziś jest najbardziej rozpoznawalną kryptowalutą, dzięki której można płacić online, a nawet w niektórych tradycyjnych punktach usługowych, a zebrane środki wypłacać w specjalnych bankomatach.

Tabela pokazująca wzrost wartości Bitcoin

Ale to nie jedyna kryptowaluta, która powstała od 2009 roku. Oprócz Bitcoina do dziś powstały setki innych kryptowalut. Bazują one na technologii blockchain jednak w niektórych przypadkach mechanizmy działania znacznie różnią się od mechanizmu działania Bitcoina. Istnieją bowiem takie wirtualne waluty jak basis, tether czy sagacoin, które obiecują swoim użytkownikom stabilność i pewność przez połączenie z walutą euro lub dolarem.

Bitcoin i inne, powstałe później kryptowaluty zmieniają podejście do inwestowania. Niewykluczone, że będą stawały się coraz popularniejsze i z czasem będą wypierać tradycyjne pieniądze z transakcji dokonywanych w internecie.

Przyszłość kryptowalut nie jest jednak do końca znana. Zdaniem niektórych specjalistów Bitcoin może się załamać, inni twierdzą, że może osiągnąć kilkukrotny wzrost.